W artykule przedstawiono ocenę pracy oczyszczalni ścieków ,,Ruptawa” w Jastrzębiu-Zdroju pod kątem efektywności oczyszczania ścieków. Na podstawie udostępnionych wyników badań fizykochemicznych ścieków surowych i oczyszczonych, została określona skuteczność zmniejszania wybranych zanieczyszczeń zawartych w ściekach. Analiza obejmowała zarówno przepływy ścieków surowych docierających do zakładu oczyszczania ścieków oraz poszczególne wskaźniki zanieczyszczeń: BZT5, ChZT-Cr, zawiesinę ogólną, azot ogólny i fosfor ogólny. Badania prowadzono od stycznia 2016 do grudnia 2017 roku. W pracy przedstawiono ilość przekroczeń poszczególnych wskaźników w stosunku do dopuszczalnych określonych w obowiązującym pozwoleniu wodnoprawnym. W trakcie wykonanej analizy badań określono skuteczność usuwania poszczególnych zanieczyszczeń na poziomie: BZT5 – 98,9%, ChZT-Cr – 96,2%, zawiesina ogólna – 98,4%, azot ogólny – 89,5% i fosfor ogólny – 96,8%. Stwierdzono, że analizowany zakład, w którym odbywają się procesy oczyszczania ścieków, działa w sposób prawidłowy i oczyszcza ścieki do wartości normatywnej.
1. Wstęp
Wraz z dynamicznym rozwojem jednostek osadniczych, zarówno miejskich jak i wiejskich, nastąpił znaczny wzrost pobieranej wody przez te jednostki. W gospodarstwach domowych z wody zużywanej przez mieszkańców powstają ścieki bytowe, które stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz otaczającego środowiska. Ścieki nieoczyszczone nie mogą być odprowadzane bezpośrednio do gruntu czy do wód [7-9]. Koniecznym rozwiązaniem jest budowa systemów kanalizacyjnych umożliwiających odbiór ścieków i transport do zbiorczych oczyszczalni ścieków. Każda oczyszczalnia, w zależności od wielkości, musi oczyścić ścieki do poziomu poniżej dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń przed wprowadzeniem ich do odbiornika [4-6,8]. Wszelkie kwestie związane z wartościami dopuszczalnymi zostały określone w obowiązującym Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego[10].
Obecnie w zbiorczych oczyszczalniach realizowane są procesy oczyszczenia ścieków przed wprowadzeniem ich do środowiska [11-13]. Procesy te można przedstawić następująco [1-3]:
- proces mechaniczny – jest pierwszym stopniem oczyszczania ścieków, w którym następuje usuwanie ciał pływających i zawiesin łatwo opadających;
- proces biologiczny – jest drugim stopniem oczyszczania ścieków, w tej części następuje usuwanie zawiesin oraz ich zmineralizowanie;
- proces chemiczny – jest trzecim stopniem oczyszczania ścieków, w którym następuje usuwanie związków biogennych (azotu i fosforu) za pomocą koagulantu.
Przykładem oczyszczalni, w której zachodzą wszystkie wyżej wymienione procesy jest oczyszczalnia „Ruptawa”, zlokalizowana w województwie śląskim, w miejscowości Jastrzębie-Zdrój. Celem badań było określenie skuteczności usuwania zanieczyszczeń w tej.
2. Obiekt badań
Oczyszczalnia ścieków ,,Ruptawa” należy do Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji S.A., którego siedziba zlokalizowana jest w Jastrzębiu-Zdroju, natomiast sama oczyszczalnia znajduje się w południowej części miejscowości, przy ulicy Przemysłowej 2a. Oczyszczalnia ,,Ruptawa” jest główną oczyszczalnią zlokalizowaną w aglomeracji jastrzębskiej. W niej następują procesy oczyszczania dopływających ścieków z trzech gmin, które tworzą aglomerację: Jastrzębia-Zdroju, Mszany i Godowa. Odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest przepływający nieopodal oczyszczalni ciek wodny Ruptawka, do którego ścieki dopływają rowem odprowadzającym w km 3÷100. Pod względem usytuowania terenu, zakład zlokalizowany jest w bliskim sąsiedztwie pól uprawnych, ogródków działkowych oraz otoczony jest licznymi budynkami mieszkalnymi.
Jastrzębski obiekt jest oczyszczalnią ścieków specjalizującą się w procesy mechaniczno-biologiczne wraz z zintegrowanym usuwaniem związków biogennych, zawartych w dopływających ściekach surowych z aglomeracji. Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji wprowadził przepływy charakterystyczne na poziomie:
Qh max = 1500 m3/h;
Qd śr = 14 000 m3/d;
Qmax/rok = 5 500 000 m3/rok.
Oczyszczalnia ścieków składa się z następujących elementów:
Część mechaniczna:
- stacja zlewna ścieków dowożonych,
- pompy ślimakowe,
- mechaniczne kraty schodkowe,
- piaskowniki przedmuchiwane,
- osadniki wstępne radialne,
- pompownia pierwszego stopnia;
Część biologiczna:
- komora predenitryfikacji,
- komora defosfatacji,
- sekwencyjny reaktor biologiczny,
- komory denitryfikacji,
- komory nitryfikacji,
- stacja przygotowania i dozowania koagulantu,
- pompownia recyrkulacji wewnętrznej,
- pompownia recyrkulacji wewnętrznej i zewnętrznej,
- stacja dmuchaw,
- osadniki wtórne radialne,
- osadniki wtórne pionowe,
- zbiorniki wody technologicznej,
- stacja UV;
Część osadowa:
- zagęszczacze grawitacyjne osadu wstępnego,
- zbiornik uśredniający osad nadmierny,
- zamknięte komory fermentacyjne,
- maszynownia WKF:
- stacja zagęszczenia mechanicznego osadów nadmiernych,
- kotłownia gazowo-olejowa,
- odsiarczalnia biogazu,
- agregaty kogeneracyjne,
- zbiornik biogazu,
- pochodnia gazowa,
- plac dla osadu odwodnionego,
- zbiornik uśredniający osadu przefermentowanego,
- stacja odwadniania mechanicznego osadu,
- boks dla kontenerów na kompozyt,
- zbiornik wyrównawczy odcieków,
- plac do gromadzenia osadów odwodnionych,
- stacja defosfatacji wód osadowych,
- magazyn osadu ustabilizowanego i kompozytu,
- instalacja do produkcji kompozytu mineralno-organicznego.

3. Zakres badań
Przeprowadzono analizę przepływów ścieków surowych docierających do oczyszczalni, jak również analizę następujących wskaźników zanieczyszczeń: BZT5, ChZT-Cr, zawiesiny ogólnej, azotu ogólnego i fosforu ogólnego. Analizowano dane z okresu od stycznia 2016 do grudnia 2017 roku. Dane odnośnie wskaźników zanieczyszczeń zawartych zarówno w ściekach surowych jak i oczyszczonych zostały udostępnione przez Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. W oparciu o wartości wskaźników zawartych w ściekach surowych i oczyszczonych dokonano oceny skuteczności zmniejszenia ich wartości w procesie oczyszczania. Ponadto ustalono wartości dopuszczalnych wskaźników, które zostały przekroczone w stosunku do wartości opisanych w obowiązującym rozporządzeniu [10].
4. Opracowanie i dyskusja wyników badań
Wartości średnich dobowych przepływów ścieków, które dopływały do oczyszczalni ścieków „Ruptawa” w okresie od stycznia 2016 do grudnia 2017 roku przedstawiono na rys. 2.

Dane widoczne na rys. 2 zostały poddane analizie w celu określenia wystąpienia wartości minimalnej, maksymalnej i średniej przepływów w trakcie pracy oczyszczalni. Na ich podstawie można stwierdzić, że przepływ minimalny wyniósł 9 264 m3/d w okresie jej analizy, podczas gdy przepływ maksymalny ukształtował się na poziomie 17 257 m3/d. Średnia wartość przepływu ścieków przez oczyszczalnię uplasowała się na poziomie 12 123 m3/d.
Dodatkowo analizie poddano pięć podstawowych wskaźników zanieczyszczeń zawartych w ściekach: BZT5, ChZT, zawiesina ogólna, azot ogólny i fosfor ogólny z okresu od stycznia 2016 do grudnia 2017 roku. Na rys. 3-7 przedstawiono wartości konkretnych wskaźników w ściekach surowych, ściekach oczyszczonych i skuteczność ich oczyszczania.
Wartości BZT5 (rys. 3) ścieków surowych wahały się w przedziale od 280 do 761 mg O2/dm3, wartość średnią odnotowano na poziomie 453 mgO2/dm3. Zaobserwowano bardzo niskie wartości BZT5 ścieków oczyszczonych, które mieściły się w przedziale od 2,3 do 15,8 mg O2/dm3. Wartość średnia wskaźnika w oczyszczonych ściekach wynosiła 4,8 mg O2/dm3. Dopuszczalna wartość wskaźnika według pozwolenia wodnoprawnego wynosi 15 mg O2/dm3. Stwierdzono jedno przekroczenie wartości dopuszczalnej w 48 zbadanych próbkach ścieków. Skuteczność zmniejszenia BZT5 wahała się od 97,4 do 99,5%. Średnia skuteczność zmniejszenia BZT5 wyniosła 98,9%.

Wartość minimalna ChZT-Cr (rys. 4) w ściekach dopływających do oczyszczalni wynosiła 595 mg O2/dm3, podczas gdy wartość maksymalna wynosiła 1901 mg O2/dm3. Średnia wartość analizowanego wskaźnika w ściekach surowych kształtowała się na poziomie 1169 mg O2/dm3. W przypadku ChZT-Cr w ściekach oczyszczonych wartości mieściły się w granicach od 20,0 do 88,0 mg O2/dm3. Wartość średnia wskaźnika w oczyszczonych ściekach wynosiła 41,7 mg O2/dm3. Wartość dopuszczalna przedstawiona w obowiązującym pozwoleniu wodno-prawnym wynosi 125 mg O2/dm3. W 48 zbadanych próbkach ścieków nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnej. Redukcja wskaźnika wahała się w zakresie od 93,5 do 98,3%. Średnia skuteczność zmniejszenia ChZT-Cr wynosiła 96,2%.

Minimalne stężenie zawiesiny ogólnej (rys. 5) w ściekach dopływających do oczyszczalni wynosiło 265 mg/dm3, natomiast wartość maksymalna kształtowała się na poziomie 1320 mg/dm3. Średnia wartość analizowanego wskaźnika w ściekach surowych wynosiła 588 mg/dm3. W przypadku zawiesiny ogólnej w ściekach oczyszczonych wartości kształtowały się w zakresie od 2,6 do 34,3 mg/dm3. Wartość średnia wskaźnika w oczyszczonych ściekach uplasowała się na poziomie 8,6 mg/dm3. Wartość dopuszczalna przedstawiona w obowiązującym pozwoleniu wodnoprawnym wynosi 35 mg/dm3. Nie stwierdzono przekroczenia wartości dopuszczalnej w 48 zbadanych próbek ścieków. Redukcja zawiesiny ogólnej wahała się w zakresie od 94,7 do 99,7%. Średnia skuteczność zmniejszenia wskaźnika wyniosła 98,4%.

Zawartość azotu ogólnego (rys. 6) w ściekach surowych wahała się w przedziale od 56 do 439 mg/dm3, natomiast zawartość średnia wyniosła 89 mg/dm3. W trakcie analizy zaobserwowano bardzo niskie wartości Nog w ściekach oczyszczonych, które mieściły się w zakresie od 4,0 do 12,0 mg/dm3. Wartość średnia wskaźnika w ściekach oczyszczonych wynosiła 8,4 mg/dm3. Dopuszczalna wartość azotu ogólnego, według obowiązującego pozwolenia wynosi 10 mg/dm3. W 48 zbadanych próbkach ścieków stwierdzono 6 przekroczeń wartości dopuszczalnej. Skuteczność zmniejszenia Nog wahała się od 83,6 do 98,3%, zaś wartość średnia wynosiła 89,5%.

Wartość minimalna fosforu ogólnego (rys. 7) w ściekach dopływających do oczyszczalni wynosiła 6,6 mg/dm3, podczas gdy wartość maksymalna osiągnęła wartość 28,7 mg/dm3. Średnia wartość analizowanego wskaźnika w ściekach surowych kształtowała się na poziomie 13 mg/dm3. W przypadku Pog w ściekach oczyszczonych wartości mieściły się w granicach od 0,2 do 1,4 mg/dm3. Wartość średnia fosforu ogólnego w oczyszczonych ściekach wynosiła 0,39 mg/dm3. Wartość dopuszczalna zawarta w obowiązującym pozwoleniu wodnoprawnym wynosi 1 mg/dm3. Stwierdzono jedno przekroczenie wartości dopuszczalnej w 48 zbadanych próbkach ścieków. Redukcja wskaźnika wahała się w zakresie od 86,9 do 98,9%. Średnia skuteczność zmniejszenia ilości fosforu ogólnego wynosiła 96,8%.

5. Wnioski
Na podstawie wykonanej analizy wyników badań, sformułowano następujące wnioski:
- średnia ilość ścieków przepływających przez oczyszczalnię kształtowała się na poziomie 12 123 m3/d, stanowiąc tym samym 86,5% wartości zakładanej przepustowości oczyszczalni;
- średnia skuteczność zmniejszenia BZT5 po procesie oczyszczenia kształtowała się na poziomie 98,9%. Na 48 badanych próbek stwierdzono tylko jedno przekroczenie wartości dopuszczalnej BZT5;
- średnia skuteczność zmniejszenia ChZT-Cr również uplasowała się na wysokim poziomie 96,2%. Nie stwierdzono żadnych przekroczeń wartości dopuszczalnej, co świadczy o prawidłowej pracy oczyszczalni;
- średnia skuteczność zmniejszenia zawiesiny ogólnej wynosiła 98,4%. Stanowi to świetny wynik i jest dowodem na to, że proces sedymentacji zachodzi z dużą efektywnością. Podobnie jak w przypadku ChZT-Cr nie stwierdzono żadnych przekroczeń wartości dopuszczalnej;
- średnia skuteczność zmniejszenia azotu ogólnego uplasowała się na poziomie 89,5%. Na 48 badanych próbek stwierdzono tylko 6 przekroczeń wartości dopuszczalnej Nog; średnia skuteczność zmniejszenia fosforu ogólnego kształtowała się na poziomie 96,8%, co stanowi świetny wynik. Na 48 badanych próbek stwierdzono tylko jedno przekroczenie wartości dopuszczalnej Pog.
6. Literatura
[1] Baroszewski K., Dymaczewski Z., Krynicki A.: Poradnik eksploatatora oczyszczalni ścieków. Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, Oddział Wielkopolski, Poznań 2011.
[2] Cywiński B., Gula S., Kempa E., Kurbiel J., Płoszański H.: Oczyszczanie ścieków. Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1983, s. 417-420.
[3] Hartman L., Biologiczne oczyszczanie ścieków. Wydawnictwo Instalator Polski. Warszawa 1992.
[4] Imhoff K., Imhoff K.: Kanalizacja miast i oczyszczanie ścieków. Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1982, s. 56-78.
[5] Klaczyński E.: Komunalne oczyszczalnie ścieków: podstawy projektowania i eksploatacji. Wydawnictwo Envirotech Sp. z o.o., Poznań 2016.
[6] Łomotowski J., Szpindor A.: Nowoczesne systemy oczyszczania ścieków. Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2002, s. 43-51.
[7] Młyński D., Chmielowski K., Młyńska A.: Analysis of hydraulic load of a wastewater treatment plant in Jasło. Polish Academy of Sciences, Committee for Land Reclamation and Environmental Enginerring in Agriculture 2016.
[8] Pawełek J., Kaczor G., Bergel T.: Zagadnienia ilościowo-jakościowe ścieków bytowych odprowadzanych wiejskimi systemami kanalizacyjnymi. Ogólnopolska konferencja Naukowo-Techniczna, Poznań 2004, s. 1-24.
[9] Prokopov T., Mihaylova D., Mihalkov N.: Biological treatment of wastewater by sequencing batch reactors. Departament of Environmental Engineering, University of Food Technologies, Bulgaria, Plovdiv 2014.
[10] Rozporządzenie Ministra Środowiska z 18 listopada 2014 roku w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. 2014 poz. 1800).
[11] Sikorski M.: Oczyszczanie i oczyszczalnie w Polsce. Wiadomości Melioracyjne i Łąkarskie.
[12] Ścisłowska M., Wolny L.: Charakterystyka wybranych gminnych oczyszczalni ścieków. Politechnika Częstochowska, Częstochowa 2010.
[13] Topare N., Attar S., Manfe M.: Sewage/wastewater treatment technologies: a review, Department of Chemical Engineering, Bharati Vidyapeeth University College of Engineering, India 2015.
[14] Wałęga A., Chmielowski K., Satora S.: Stan gospodarki wodno-ściekowej w Polsce w aspekcie wdrażania ramowej dyrektywy wodnej. Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich.
mgr inż. Szymon Piekar, dr hab. inż. Mariola Rajca
Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
źródło: Forum Eksploatatora 5/2018