Pandemia wciąż uniemożliwia organizację tradycyjnych wydarzeń targowych, jednak wystawcy są bardzo spragnieni spotkań, branżowych rozmów czy kontaktu z klientami. Pragnąc zbudować choć namiastkę targów, organizatorzy wystaw Enex i Ekotech zaproponowali swoim wystawcom niecodzienne rozwiązanie – targi w wersji wirtualnej.
Targi Enex i Ekotech od lat organizowane są jako bratnie wydarzenia w kieleckim ośrodku wystawienniczym. Niestety z powodu pandemii branża spotkań wciąż jest zamrożona. Odpowiedzią na rosnące potrzeby zarówno firm związanych z odnawialnymi źródłami energii, jak i gospodarką komunalną, były zorganizowane 28 i 29 kwietnia targi Enex w sieci oraz Ekotech on-line.

O elektroenergetyce wirtualnie
Energetyczne wydarzenie podzielono na kilka części. Podczas energetycznego talk-show prowadzonego przez dziennikarazy portalu Globenergia rozmawiano między innymi o dalszych losach programu Mój Prąd czy ustawie mocowej. Jednak sercem programu były rozmowy dotyczące nowych urządzeń i rozwiązań dla branży Odnawialnych Źródeł Energii. Ta gałąź gospodarki rozwija się niezwykle szybko, więc odpowiadanie na potrzeby rynku i konsumentów są niezwykle ważne.
Pierwszy z paneli Enex w sieci dotyczył fotowoltaiki i elektroeneretyki. Wśród prelegentów pojawili się przedstawiciele największych firm OZE m.in. SolarEdge, SBF Polska PV, Fronius, LG, Corab, Nomitech, Jean Muller, KENO, Sunprofi, Solgen i GoodWe. Jak na targi przystało firmy zaprezentowały premierowe produkty. Nie obyło się także bez dyskusji. Wśród poruszonych tematów pojawiły się te dotyczące nowych falowników i optymalizacji dla małych dachów, dachów solarnych oraz nowych serie modułów. Prelegenci dokonali także przeglądu dostępnych konstrukcji, a także sposobów na zabezpieczenie systemów PV przez przepięciami. Rozmawiano także o kodeksach sieciowych NC RfG.
Targi Enex w sieci to także pompy ciepła i energooszczędne techniki budowlane. Wśród prelegentów pojawili się m.in. Grzegorz Burek (GLOBenergia), Rafał Januszkiewicz (Viessman), Małgorzata Smuczyńska (NIBE), Andrzej Oczoś (GALMET), Magdalena Sawicka-Balcerzak (Daikin), Jakub Kapuśniak (DEFRO), Kamil Rosa (Immergas), Damian Błaszczyk (AX Technology Sp. z o.o.).
Eksperci debatowali o tym, jakie rozwiązania energetyczne są najbardziej wydajne, a także które z nich przyniosą największe oszczędności w przyszłości. Wyjaśnili także, na czym opiera się praca pomp ciepła oraz, jakimi parametrami kierować się podczas wyboru danego urządzenia.

Ekotech w wydaniu on-line
Także Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech przeniosły się do sieci. Tradycją kieleckiego wydarzenia, oprócz prezentacji produktów i ofert firm z branży komunalnej są także merytoryczne konferencje. Tych nie zabrakło także podczas wirtualnej odsłony targów.
Pierwszym ze spotkań zaproponowanych przez organizatorów była konferencja “Norma dla altan odpadowych, zróbmy w końcu porządek” współtworzona przez Eneris Surowce. W tematykę spotkania, wprowadziła uczestników Magdalena Sułek – Domańska, Dyrektor ds. komunikacji Eneris Surowce. -Musimy sobie zdawać sprawę, że z jednej strony altany mówią o tym, co jest w prawie odpadowym, mówią o tym, że musimy mieć pięć pojemników itd., z drugiej strony mamy prawo budowlane, które daje bardzo ogólne wytyczne, jak budować altanę, a bardziej jaka ma być odległość od okien i ciągów komunikacyjnych. – mówiła przedstawicielka firmy Energis – Zaczynamy mówić głośno o tym, że altany mogą być higieniczne, mogą dobrze komponować się w przestrzeni miejskiej – dodała.
W konferencji wzięli udział także przedstawiciele miast, w których nowoczesne rozwiązania składowania odpadów i budowy altan funkcjonują od dawna. W Strzegomiu oraz Katowicach urzędnicy miejscy zajęli się gospodarowaniem odpadami, organizując odpowiednią przestrzeń na odpady komunalne. Ważny głos w dyskusji zabrał także Wojciech Gwizdak z Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej.


Odzysk odpadów z energią w tle
Kolejnym merytorycznym spotkaniem była konferencja „Zamykamy obieg surowców – energia z odpadów”. W rozmowie udział wzięli przedstawiciele klastrów, uczelni wyższych oraz ekspert prawa. Katarzyna Błachowicz z Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, Akademia Recyklingu podkreśliła rolę zamykania obiegu odpadów – Widzimy duży potencjał w możliwościach zagospodarowania odpadów, bioodpadów. Pokazujemy różne kierunki wykorzystania tej frakcji – mówiła na początku spotkania prowadząca wydarzenie.
Podczas wydarzenia więcej o pozyskiwaniu energii z bioodpadów – biogazowni opowiedział dr Jakub Pulka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Kolejnym tematem była biogospodarka cyrkularna w kontekście kaskadowego wykorzystania biosurowców odpadowych, o której mówiła dr hab. inż. Danuta Ciechańska, wiceprezes zarządu ze Stowarzyszenia Klaster Biogospodarki. Ważnym aspektem w procesie energii, którą można pozyskać z odpadów są również nowe modele cyrkularne, o których szerzej podczas wydarzenia online opowiedziała dr Magdalena Muradin z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Na koniec mec. Katarzyna Wolny-Tomczyk z ECO LEGAL Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych przekazała więcej informacji o niewykorzystanym potencjale RDF.
Wirtualne odsłonę Targów Odnawialnych Źródeł Energii Enex oraz Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech obejrzało blisko 2,5 tysiąca widzów. Na kolejne, tradycyjne wydanie wystaw Targi Kielce zapraszają w lutym 2022.