Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozpoczęło znakowanie szlaku wodnego na Wielkich Jeziorach Mazurskich.
Szlak żeglowny ma długość 150 km i oficjalnie ma zostać otwarty pod koniec kwietnia br. – poinformowała PAP rzecznik prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.
PGW Wody Polskie – Zarząd Zlewni w Giżycku ustawia na szlaku w sumie 450 sztuk boi oraz 85 znaków brzegowych.
Boje są ustawiane przy pomocy pchacza i barki, wyposażonych w GPS i echosondę, co zapewni dokładne pozycjonowanie poszczególnych boi. Zaopatrzenie szlaku żeglugowego w odpowiednie oznakowania ma na celu zapewnienie wystarczających głębokości tranzytowych.
Główny Szlak Żeglugowy Pisz – Węgorzewo o długości 86,6 km ustawiany jest od wypływu rzeki Pisy z jeziora Roś do wypływu rzeki Węgorapy z jeziora Mamry. W kierunku Węgorzewa prawa strona szlaku oznakowana jest bojami koloru czerwonego, lewa koloru zielonego. Odstępy pomiędzy poszczególnymi bojami wynoszą około 500 – 600 metrów.
Od szlaku głównego ustawionych jest 5 szlaków bocznych, oznakowanych jednostronnie:
- Szlak boczny na jeziorze Śniardwy do Okartowa.
- Szlak boczny na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jeziora Nidzkiego.
- Szlak boczny w kierunku m. Ryn (jezioro Ryńskie).
- Szlak boczny z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty, kanał Piękna Góra.
- Szlak boczny z jeziora Mamry do m. Ogonki na jeziorze Święcajty.
Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i potrwają około 2 tygodni. Pod koniec kwietnia Wody Polskie wydadzą osobny komunikat nawigacyjny o otwarciu szlaku dla żeglarzy.
Od lat sezon żeglarski rozpoczynał się na Mazurach 1 maja. Mamy nadzieję, że w tym roku sytuacja pandemiczna nie doprowadzi do wprowadzenia zakazu poruszania się po jeziorach!
W ostatnim tygodniu kwietnia zostanie także uruchomiony System Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi, który został oddany do użytku w 2011 roku. System ten składa się z sieci 17 masztów zlokalizowanych w różnych miejscach na szlaku. Jego zadaniem jest powiadamianie żeglarzy o możliwości wystąpienia zagrożenia pogodowego.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 roku, w sprawie przepisów żeglugowych
na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. z dnia 15 grudnia 2003 r.), o możliwości nadejścia niebezpieczeństwa pogodowego żeglarze są informowani rytmicznie pulsującym, żółtym światłem:
- Sygnał 40 błysków na minutę to komunikat „UWAGA” SPODZIEWANE BURZE I WIATR.
- Sygnał 90 błysków na minutę oznacza bezpośrednie niebezpieczeństwo – „NIEBEZPIECZEŃSTWO” WYSTĘPOWANIE BURZY ORAZ SILNEGO WIATRU.
Pulsujące światło jest widoczne w każdych warunkach i niemal z każdego punktu na Wielkich Jeziorach Mazurskich,
z odległości nawet 9 kilometrów.
.Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to szlak żeglowny składający się z jezior oraz kanałów. Jest on użytkowany głównie przez statki Żeglugi Mazurskiej oraz przez żeglarzy jachtów żaglowych i motorowodnych. Szlak zawiera się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Obszar ten jest położony w północnej Polsce i obejmuje Pojezierze Mazurskie o powierzchni 1732 km²,
z czego 486 km² zajmują jeziora.
Kraina ta powstała podczas zlodowacenia bałtyckiego około 10 tysięcy lat temu. Wtedy ukazała się urozmaicona rzeźba terenu po cofającemu się zlodowaceniu bałtyckim. Podczas ocieplenia klimatu rzeki i strumienie drążyły glebę, dążąc do niższych terenów. Tak powstały jeziora rynnowe Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Do tego typu między innymi zaliczają się takie jeziora jak: Ryńskie, Tałty, Mikołajskie, Bełdany, Nidzkie, Roś, Wojnowo, Buwełno. To są akweny dość głębokie, gdzie zejście do wody jest strome. Plaże przy tych jeziorach są krótkie. Reszta jezior mazurskich powstała w wyniku topniejącego lodu oraz wyżłobionych przez niego terenów. Tu mamy natomiast brzegi z zejściem do wody dość długim
i łagodnym. Dzięki połączeniu kanałami tych jezior powstał ponad 120 kilometrowy szlak żeglowny, który dziś nazywamy SWJM (skrót od Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich).
Początkowo miało to charakter czysto ekonomiczny – spławiano tędy ścięte drzewa. Był to też trakt komunikacyjny.
W tym czasie powstało wiele kanałów (m.in. Kanał Węgorzewski, Kanał Łuczański, Kanał Jegliński – najdłuższy tego typu trakt wodny na Mazurach) i śluz (m.in. Śluza Guzianka, Śluza Karwik). Po przestawieniu się gospodarki na węgiel, szlak miał mniejsze znaczenie. Nastąpiła era turystki. W dzisiejszych czasach Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to głównie atrakcja turystyczna. Ciągnie się on od miasta Węgorzewa do Ruciane-Nida.
Kolejno po Węgorzewie mijamy: Giżycko, Rydzewo, Mikołajki i docieramy do Rucianego-Nidy. Pierwszą odnogą szlaku jest droga od ujścia kanały Tałckiego do miejscowości Ryn. Druga natomiast to trasa z Mikołajek jeziorem Śniardwy, Kanałem Jeglińskim do miejscowości Pisz. Żeglarze, którzy nie używają silników spalinowych mogą sobie przedłużyć wędrówkę dalej za Ruciane-Nidą do leśniczówki Pranie, czy Karwicy Jeziorem Nidzkim, na którym obowiązuje strefa ciszy. Jezioro Nidzkie
i otaczające je lasy jest rezerwatem przyrody.
Od lat jest planowane przedłużenie szlaku przez połączenie dwóch jezior – Tyrkło i Buwełno. Inwestycja taka stworzyłaby Pętlę Mazurską, która ucieszyłaby część amatorów żeglarstwa. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest nieodłącznie związany z zabytkami
i atrakcjami turystycznymi na Mazurach. Wokół szlaku jest wiele zabytków oraz interesujących miejsc do zwiedzania. Jeziora oraz lasy w czasie II Wojny Światowej stanowiły swoistą linię obrony, dlatego w tym okresie wybudowano tu wiele bunkrów, schronów i rowów przeciwczołgowych. Pozostałości tych obiektów można zwiedzać do dziś. Przykładem jest Wilczy Szaniec, polowa kwatera Himmlera, kwatera OKH w Mamerkach..
.
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich składa się z 5 szlaków żeglownych
Szlak Żeglowny Giżycko-Mikołajki o długości 37,20 KM
Ten szlak wodny prowadzi w kierunku południowym, przebiegając przez środkową część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Żegluje się przez trzecie co do wielkości jezioro – Niegocin a także przez kilka mniejszych akwenów, połączonych ze sobą
za pomocą kanałów.
Będąc na jeziorze Niegocin, tuż przy Giżycku, warto podziwiać z pokładu łodzi piękną panoramę tego miasta. Na leżących dalej jeziorach szlaku możemy liczyć na spotkanie dużej ilości ptactwa wodnego, w tym łabędzi.
JEZIORO NIEGOCIN
Trzeci pod względem wielkości akwen w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro o zróżnicowanym dnie i z dużą ilością zagłębień oraz rozległych płycizn. Nad brzegami zbiornika rozciąga się miasto Giżycko. To bardzo popularny wśród turystów akwen wodny. Linia brzegowa jeziora jest niska i dobrze rozwinięta. Niegocin ma połączenie z jeziorem Kisajno przez kanały. Jeśli chcemy wpłynąć na Kisajno możemy skorzystać z dwóch opcji. Pierwsza to wschodni Kanał Giżycki prowadzący przez Giżycko. Druga prowadzi przez Kanał Niegociński do jeziora Tajty i dalej przez krótki Kanał Piękna Góra. Na południu przez sieć jezior i kanałów (Jezioro Boczne, Kanał Kula, Jezioro Jagodne, Jezioro Szymoneckie (właściwie zatoka Jagodnego), Kanał Szymoński, Szymon, Kanał Mioduński, Kotek Wielki, Kanał Grunwaldzki, Tałtowisko, Kanał Tałcki) można dotrzeć do jeziora Tałty i dalej na Jezioro Mikołajskie i Śniardwy.
Przy akwenie zlokalizowanych jest wiele ośrodków wypoczynkowych oraz miejscowości turystycznych takich jak: Giżycko, Wilkasy, Rydzewo, Grajewo, Bystry i Strzelce.
Przez to jezioro biegnie szlak żeglarski z Giżycka do Mikołajek, Węgorzewa, Rucianego-Nidy i do Pisza oraz szlak kajakarski Galindów. Na jeziorze latem organizowanych jest wiele zawodów regatowych. Zimą natomiast na akwenie pojawiają się miłośnicy bojerów.
MIKOŁAJKI – „LETNIA STOLICA POLSKI”
W centrum Mikołajek łączą się jezioro Tałty i jezioro Mikołajki. W średniowieczu były to dwa odrębne jeziora, które łączył tylko mały strumień. Most drogowy pełni w Mikołajkach ważną funkcję historyczno-rozrywkową, ponieważ jest do niego przymocowany łańcuchem Król Sielaw. Ten rybi król jest w herbie miasteczka. Tego samego Króla Sielaw można podziwiać w fontannie na rynku nazywanym tu Placem Wolności.
Mikołajskie hotele, pensjonaty i gościńce oferują gościom zabiegi SPA, masaże, jazdę konną, wyszukane menu w restauracjach, wczasy tematyczne i spełnianie wszelakich zachcianek. Głównym zabytkiem Mikołajek jest XIX-wieczny kościół ewangelicki, który znajduje się w pobliżu przystanku autobusowego. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznej wysokiej wieży. Przy kościele w XIX wiecznym budynku znajduje się jedyne w Mikołajkach muzeum – Muzeum Reformacji Polskiej, w którym zgromadzono m.in. stare mazurskie starodruki, w tym Biblię Polską wydaną w Magdeburgu w 1726 roku.
Warto też przyjrzeć się kamieniczkom przy Placu Wolności. Najbardziej okazałym budynkiem jest tu dawny ratusz z 1888 roku. Sam Plac Wolności w XVIII w. pełnił rolę wojskowego placu ćwiczeń. Współcześnie latem ten plac to jeden wielki kram. Z rynku biegnie najdłuższa ulica Mikołajek (2,5 km) obsadzona lipami – ul. Kajki (miejscowi mówią: „ulica Kajki całe Mikołajki”). Do ulicy Kajki równolegle biegnie ulica Dybowska, a przy niej znajduje się zabytkowy kirkut.
Szlak Żeglowny Giżycko-Węgorzewo o długości 25.2 km
Malowniczo położony szlak wodny przebiegający przez zachwycające tereny Mazur. Trasa ta biegnie przez północną część Wielkich Jezior Mazurskich, zawiera kilka możliwych alternatyw i “odbić w bok”. Tygodniowy czarter ledwo wystarcza, aby zwiedzić podstawowe miejsca i atrakcje szlaku. Żeglugę rozpoczynamy w Giżycku nad jeziorem Niegocin.
GIŻYCKO
Miasto ma swój urok i charakter typowo turystyczny. Miłośnicy zabytków powinni odwiedzić zbudowaną w połowie XIX w., nigdy nie zdobytą i do dziś dobrze zachowaną Twierdzę Boyen, która chroniła przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin
i Kisajno (na twierdzy można obejrzeć m.in. armaty i stare powozy). Na Twierdzy znajduje się też amfiteatr, w którym latem odbywają się festiwale i koncerty. Cennym i jedynym tego rodzaju zabytkiem w Europie jest też ręcznie otwierany most obrotowy (także z XIX w.) nad Kanałem Łuczańskim, którego uroczyste otwarcie po zimie symbolicznie rozpoczyna sezon żeglarski na Mazurach. Zwykle impreza ta odbywa się w pierwszy majowy weekend.
Warto również zwiedzić zabytkową wieżę ciśnień (skrzyżowanie ul. Warszawskiej i Wodociągowej), gdzie można zobaczyć stare sprzęty i przy kawie rozkoszować się urzekającym widokiem na jezioro Niegocin. W centrum miasta, przy Placu Grunwaldzkim znajduje się zabytkowy kościół ewangelicki, w którym latem odbywają się koncerty organowe – grają w nich najlepsi organiści z kraju i ze świata.
Miłośnicy plażowania mają do dyspozycji miejską plażę nad jeziorem Niegocin, w jej bezpośrednim sąsiedztwie są wypożyczalnie dziecięcych jeździków, czy rowerów, a wieczorami są tam wyświetlane filmy (kino pod chmurką). Ci, którzy preferują aktywniejszy odpoczynek na Popówce Małej (jeziorko w pobliżu Twierdzy Boyen) mają do dyspozycji WakePark.
WĘGORZEWO
Węgorzewo koniecznie powinny odwiedzić osoby poszukujące ciszy i spokoju na łonie natury. Świetnie będą czuli się
w Węgorzewie Ci, którzy preferują aktywny wypoczynek, sporty wodne, rowerowe, piesze wędrówki malowniczymi szlakami wśród łąk i lasów oraz wędkarstwo. Nie potrzeba wieźć własnego sprzętu. W Węgorzewie znajdziemy bowiem liczne wypożyczalnie rowerowe, kajakowe, żeglarskie czy wędkarskie.
Osoby ceniące spokojny wypoczynek mogą żeglować pięknymi jeziorami mazurskimi, wziąć udział w rejsach statkiem turystycznym czy uczestniczyć w spływach kajakowych spokojną i malowniczą rzeką Sapiną lub bardziej rwącą Węgorapą. Jeśli potrzebujemy więcej adrenaliny podczas wypoczynku możemy skorzystać z rejsów motorówkami, jazdą po wodzie
na bananach, zjazdów na linach, wspinaczek, nurkowania, paintballa, przejażdżki konne czy rajdy samochodami terenowymi.
Noclegi w Węgorzewie zapewniają liczne hotele, pensjonaty oraz kwatery prywatne i pola campingowe. Rozbudowana jest również atrakcyjna baza gastronomiczna.
Zabytki: późnogotycki kościół Św. Piotra i Pawła, zamek pokrzyżacki z XIV wieku, XVI-wieczny pałac Lehndorffów w Sztynorcie Dużym oraz najstarszy w okolicy, XV-wieczny gotycki kościół we wsi Węgielsztyn, zbudowany z kamienia polnego, otynkowany, jednonawowy, z dwuspadowym dachem krytym dachówką. W jego wnętrzu zachowały się XVII
i XVIII-wieczne elementy wystroju. Można również odwiedzić Muzeum Kultury Ludowej oraz Muzeum Tradycji Kolejowej, skansen ludowy nad rzeką Węgorapą czy bunkry z czasów drugiej wojny światowej w pobliskich Mamerkach.
Szlak Żeglowny Mikołajki-Pisz o długości 25,00 km
Trasa prowadzi w kierunku południowo-wschodnim i wiedzie przez największe jezioro Polski – Śniardwy. Ten szlak
to również najdłuższy odcinek kanałowy w systemie żeglugowym Wielkich Jezior Mazurskich – Kanał Jegliński (5,25 km).
Na Kanale w pobliżu wsi Karwik znajduje się śluza komorowa. Kajakarze mogą kontynuować spław do Narwi i Wisłą wypływającą z jeziora Roś rzeką Pisą.
PISZ – CIEKAWA HISTORIA, PIĘKNE ZABYTKI
Miasto Pisz, miejscowość o bogatej historii, ciekawych zabytkach, oferujące turystom wiele wspaniałych wrażeń. Miejscowość otoczona jest urokliwą Puszczą Piską.
Pisz to wspaniałe miejsce wypoczynku dla wszystkich tych, którzy preferują aktywną formę urlopu (wycieczki rowerowe, piesze, spływy kajakowe) i uwielbiają kontakt z przyrodą. To przede wszystkim miasto wręcz ociekające historią. Już w 160 r. n.e. pojawiły się pierwsze wzmianki o osiądzie pruskiego plemienia Galindów w tym miejscu. Co ciekawe ta informacja została zamieszczona w pracy geografa z Aleksandrii Klaudiusza Ptolemeusza. Osada, jak wiele podobnych miejscowości zamieszkiwanych przez pogańskich Prusów, została zajęta przez rycerzy Zakonu Krzyżackiego.
O pruskim pochodzeniu miejscowości świadczy przede wszystkim tzw. Kamienna Baba – historyczna pozostałość po tych ludach. Do dziś nie wiadomo właściwie do czego Prusom służyły te pomniki. Więcej historycznych ciekawostek oferuje Muzeum Ziemi Piskiej, które będąc w mieście po prostu trzeba odwiedzić.
Miłośnicy odpoczynku na łonie natury, choć niekoniecznie preferujący wysiłek fizyczny, mogą skorzystać z wycieczek turystycznym statkiem, który chętnych zabierze w rejsy po jeziorach Roś, Seksty czy Śniardwy. Widoki i wrażenia niezapomniane. Ci, którzy preferują bardziej aktywny styl wypoczynku mogą zdecydować się na spływ kajakami rzeką Pisą lub żeglugę po okolicznych jeziorach. Samo otoczenie Puszczy Piskiej powoduje, że turyści uwielbiający piesze i rowerowe wędrówki znajdą tu swoje wymarzone miejsce na ziemi. Na pewno zaś mogą liczyć na wspaniałe widoki wiekowych drzew, które otaczają niewielkie jeziorka.
Noclegi turyści znajdą w hotelach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych i polu namiotowym przy ekomarinie. Tam też znajduje się bogata infrastruktura sportowa, pomost dla wędkarzy oraz prawdziwa żeglarska tawerna. Pisz to również świetne miejsce dla miłośników odpoczynku na plaży i kąpieli wodnych. Zmodernizowane w 2013 r. kąpielisko miejskie przy jeziorze Roś oferuję wspaniałą plażę, wygodne i bezpieczne zejście do wody, boisko do siatkówki, miejsce
na grilla, plac zabaw, zadaszone wiaty.
Będąc w Piszu warto również zobaczyć
- Ratusz z 1900 roku.
- Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z 1843 roku, w środku znajduje się piękny ołtarz z XVII wieku.
- Ruiny zamku krzyżackiego przy ul. Gizewiusza.
- Muzeum Ziemi Piskiej.
- Dom przy Rybackiej 8 z XVIII wieku.
- Kamienną babę stojącą na placu Daszyńskiego.
- Wieżę ciśnień z 1907 roku.
Szlak Żeglowny Mikołajki-Ruciane Nida o długości 19,20 km
Szlak dość krótki, choć przechodzi przez jedne z bardziej ciekawych jezior Mazur – jezioro Bełdany. Biorąc pod uwagę potrzebę dwukrotnego śluzowania na śluzie Guzianka i ciekawe miejsca na jezioro Bełdany – może zająć nam pełen tydzień czarteru.
Ten szlak wodny prowadzi w kierunku południowym i przebiega przez kilka jezior: Mikołajskie, Bełdany, Guzianka Mała
i Guzianka Wielka. Trasa wodna jest niezwykle malowniczo położona. Po obu stronach, nieomal na całej jego długości rozciągają się lasy Puszczy Piskiej. Pomiędzy południowym krańcem akwenu Bełdany i Guzianką Małą znajduje się śluza komorowa Guzianka pokonująca ponad dwu metrową różnicę poziomu wód tych jezior. Nad jeziorem Bełdany zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe i duży Ośrodek Turystyki Wodnej PTTK w Kamieniu.
JEZIORO MIKOŁAJSKIE
Jezioro Mikołajskie łączy się z dwoma innymi akwenami – z jeziorem Śniardwy przez cieśninę Przeczkę oraz z jeziorem Bełdany. Jezioro Mikołajskie jest połączone z jeziorem Tałty, a nad łącznikiem tych dwóch zbiorników znajduje się most. Warto wiedzieć, że aby przepłynąć pod tym mostem, trzeba położyć maszt. Na zachodnim brzegu akwenu rozciąga się malowniczo Puszcza Piska. Na akwenie znajdują się trzy małe wyspy. Dwie z nich leżą na pograniczu z jeziorem Bełdany,
a trzecia u północnych krańców akwenu. Głównym walorem jeziora Mikołajskiego jest unikalne połączenie z kilkoma innymi akwenami i rozbudowana infrastruktura portowa przy północnych brzegach. Tu prawie każdy większy pensjonat ma swoją przystań.
Na jeziorze bez problemu można uprawiać różnorodne sporty wodne, najpopularniejsze z pewnością jest żeglarstwo. Położenie jeziora sprawia, że nie ma problemu z dostaniem się na inne akweny wodne korzystając tylko i wyłącznie z drogi wodnej.
W pobliżu jeziora Mikołajskiego odkryto bogate i doskonale zachowaną osadę z pierwszych wieków naszej ery. Odkopano ponad 1200 eksponatów, między innymi całe pracownie metalurgiczne, liczne zapinki, szpile i brosze. Odsłonięto całe jamy zasobowe, gdzie mieszkańcy osady z okresu wędrówek ludu przechowywali żywność oraz piece do wypału rudy darniowej. Osadę datuje się na I – V w. n.e.
RUCIANE NIDA
Malowniczo położona miejscowość nad jeziorem Nidzkim, w samym sercu Puszczy Piskiej. To idealne miejsce na spokojny, daleki od zgiełku wypoczynek na łonie nieskażonej natury. Co ciekawe miejscowość oferuje swoje atrakcje zarówno latem, jak i zimą. W samym centrum miasta znajdują się niewielkie jeziora: Guzianka Mała i Guzianka Wielka. Kilkanaście kilometrów od centrum znajduje się największe jezioro w Polsce – Śniardwy. To sprawia, że Ruciane Nida często staje się bazą wypadową dla osób żeglujących po największym polskim akwenie.
Jak wskazują doświadczeni żeglarze, trasa wiodąca przez jeziora Nidzkie i Bełdany należy do najpiękniejszych szlaków wodnych. Płyniemy bowiem przez sam środek puszczy. Kajakarze mają natomiast możliwość spływu malowniczo płynącymi rzekami Krutynią i Nidką. 6 km od centrum Rucianego-Nidy znajduje się leśniczówka Pranie. Tam wolne chwile spędzał znany poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. Obecnie mieści się w tym budynku muzeum jego twórczości, a w każdy letni weekend odbywają się wieczorki z poezją i muzyką poważną.
W okresie letnim w mieście funkcjonują przystanie statków pasażerskich, skąd wypływają rejsowe statki do Leśniczówki Pranie, Mikołajek i Giżycka. W miejscowości warto obejrzeć kompleks fortyfikacji obronnych datowany na przełom XIX i XX wieku. Wchodził w skład węzła obronnego Ruciane.
Baza turystyczna jest wyjątkowo rozbudowana – od hoteli i pensjonatów do kwater prywatnych. Funkcjonują liczne wypożyczalnie sprzętu żeglarskiego. Ruciane-Nida położone jest przy linii kolejowej nr 219 Olsztyn – Szczytno – Ełk.
Na terenie miasta znajdują się dwa przystanki kolejowe: Ruciane-Nida i Ruciane Nida Zachód.
Szlak żeglowny Mikołajki – Ryn o długości 20.00 km
Rejs maksymalnie 3-4 dniowy, i to tylko jeśli wpłyniemy w każdy zakątek jeziora Ryńskiego oraz przepłyniemy całe jezioro Mikołajske. Ten szlak wodny prowadzi w kierunku północno-zachodnim i na odcinku 7,5 km łączy się z trasą Giżycko – Mikołajki. Mimo różnych nazw (Mikołajskie, Tałty, Ryńskie) trasa biegnie w zasadzie jednym jeziorem wypełniającym długą rynnę jeziorną pomiędzy Rynem – Mikołajkami i Rucianem-Nida. Ukoronowaniem rejsu jest możliwość zawinięcia do urokliwego miasteczka – Ryn.
RYN
Dopływając do tego portu warto zwiedzić urokliwe, zabytkowe mazurskie miasteczko Ryn. Ciekawostką jest fakt, że występują tu ślady działalności ludzi już z okresu neolitu (4500 – 1700 lat p.n.e). Wokół miasteczka pełno jest pozostałości pradawnych grodzisk. Ryn położony jest malowniczo nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. W centrum miasta znajduje się krzyżacki zamek. Został wzniesiony tu w 1377 r. Ciekawym zabytkiem Rynu jest pochodzący z XIX wieku wiatrak typu holenderskiego oraz młyn wodny.
Nad jeziorem Ryńskim znajduje się promenada wraz z przystanią Ekomarina oraz piaszczyste plaże. Akwen pozwala
na dopłynięcie do Rynu praktycznie z każdego miejsca w Krainie Wielkich Jezior. W porcie przy pomostach (do których doprowadzona jest woda i prąd) może cumować jednocześnie sześćdziesiąt jachtów.
Zamek w Rynie jest drugim co do wielkości tego typu obiektem historycznym w Polsce. Zbudowali go Krzyżacy w XIV w.
za czasów wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. Obecnie mieści się tu centrum kongresowe i luksusowy hotel.
Opracowano na podstawie:
- https://www.mazury.pc.pl/po-mazurach/szlak-wielkich-jezior-mazurskich
- https://mazury24.eu/szlaki-wodne
- http://bialystok.wody.gov.pl/aktualnosci/1048-trwaja-przygotowania-do-otwarcia-drogi-wodnej-wielkich-jeziorach-mazurskich-2
Więcej informacji dotyczących jakości wód mazurskich i można znaleźć w czasopiśmie naukowo-technicznym Technologia Wody o numerach: 2/2011, 4/2011, 4/2012, 5/2020.
Agata Kleszczewska
Redakcja Wydawnictwa Seidel-Przywecki