/ARTYKUŁ SPONSOROWANY/
W czym regulatory przepływu STEBATEC są lepsze od zwykłych regulatorów mechanicznych i co je wyróżnia?
Szwajcarska firma STEBATEC jest producentem unikalnych, innowacyjnych i opatentowanych regulatorów przepływu, przeznaczonych do zastosowania w systemach kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej.
Urządzenia te powstały w odpowiedzi na potrzeby klientów, dla których stosowanie tradycyjnych regulatorów mechanicznych było często niewystarczające ze względu na okresowe zapychanie urządzeń osadem, brak zdalnej regulacji pracy urządzenia, czy też brak możliwości utrzymywania określonego spiętrzenia ścieków i wód opadowych w kanale na odcinku przed regulatorem. W odróżnieniu od zwykłych mechanicznych regulatorów przepływu, regulatory hydrodynamiczne SEBATEC posiadają możliwość pełnej kontroli pracy i umożliwiają zdalne zadanie wydatku.

Gdzie i dlaczego warto stosować regulatory STEBATEC
Najważniejszą zaletą regulatorów STEBATEC na tle produktów konkurencyjnych pozostaje możliwość dynamicznego sterowania wydatkiem. W efekcie tego, system kanalizacyjny może zostać odpowiednio przystosowany do utworzenia retencji kanałowej i tym samym np. ograniczyć nierównomierność zrzutu ścieków na oczyszczalnię. Użytkownik – eksploatator systemu kanalizacyjnego zyskuje możliwość regulacji pracy kanałów w pełnym zakresie wysokości napełnienia, strumienia przepływów oraz dodatkowo wykorzystania potencjału retencji kanałowej.

Regulatory hydrodynamiczne firmy STEBATEC umożliwiają zdalne wysterowanie zmiany strumienia ścieków przepływających przez urządzenie. Regulatory te doskonale sprawdzają się w tzw. inteligentnych systemach kanalizacyjnych, sterowanych w czasie rzeczywistym (ang. Real-Time Clock – RTC). Wykorzystując nadrzędny system sterowania pracą sieci kanalizacyjnej, można dynamicznie sterować pracą poszczególnych odcinków sieci, zapewniając wymagany przepływ chwilowy lub utrzymując określone spiętrzenie ścieków w odcinku kanału poprzedzającym regulator. Po odpowiednim zaprojektowaniu systemu retencji kanałowej i zamontowaniu w wybranych miejscach regulatorów STEBATEC, istnieje możliwość skutecznego sterowania pracą sieci kanalizacyjnej wraz z zabezpieczaniem jej przed chwilowymi skutkami opadów nawalnych, czy też nadmiarowym zrzutem ścieków bezpośrednio do odbiornika (np. zrzuty z kanalizacji ogólnospławnej do odbiornika poprzez przelewy burzowe).

Co zyskuje użytkownik stosujący regulatory STEBATEC?
Zastosowanie regulatorów STEBATEC daje wymierne korzyści ekonomiczne, minimalizując przede wszystkim ilość i objętość zbiorników retencyjnych koniecznych do zbudowania w systemie kanalizacyjnym. Dynamiczne sterowanie przepływem, dzięki regulatorom STEBATEC zabudowanym kaskadowo, umożliwia optymalne wykorzystanie istniejącej pojemności kanałów, bez groźby podtopienia studzienek, czy też wybicia ścieków na powierzchnię.

Stosowanie regulatorów hydrodynamicznych jest szczególnie opłacalne na obszarach silnie zurbanizowanych, w tym przede wszystkim w centrach miast, gdzie budowa tradycyjnych zbiorników retencyjnych jest często niemożliwa z uwagi na brak miejsca lub nieuzasadniona ekonomicznie, biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne i uzyskane efekty. Dzięki regulatorom hydrodynamicznym STEBATEC, sterowanie siecią kanalizacyjną staje się o wiele skuteczniejsze i łatwiejsze.
Solidna konstrukcja
Regulator STEBATEC składa się z wielościeżkowego przepływomierza ultradźwiękowego typu transit time firmy HYDROVISION lub elektromagnetycznego, hydrostatycznego pomiaru spiętrzenia wody w odcinku napływowym i sterowanej pneumatycznie klapy regulacyjnej. Sterowanie odbywa się automatycznie w zależności od założonych parametrów przepływu i poziomu spiętrzenia. Konstrukcja klapy dławi strumień przepływu do wymaganej zadanej wielkości. Jednocześnie, dynamiczna struga płynąca dnem kanału oczyszcza go z osadów, co otwiera możliwości zastosowań w regulacji przepływu nie tylko ścieków deszczowych, ale i ogólnospławnych. Możliwe jest również okresowe płukanie sieci z wykorzystaniem napływających ścieków. W sprzyjających warunkach, lub też zgodnie z zadanym interwałem, system przymyka klapę, gromadząc odpowiednio dużą ilość ścieków. Po spiętrzeniu określonej ilości ścieków lub wody w kanale poprzedzającym przekrój zabudowy regulatora, następuje całkowite i szybkie uchylenie klapy. W efekcie wywołany zostaje gwałtowny zrzut nagromadzonych wód deszczowych i tzw. przepływ spłukujący odcinek za regulatorem. Zapewnia to możliwość łatwego i praktycznie bezkosztowego czyszczenia sieci, nawet w sytuacji niewielkich spadków kanałów.
Przemyślane rozwiązania
Niewielkie wymiary regulatora pozwalają na montaż w istniejących studzienkach rewizyjnych, zaś zastosowanie nowoczesnej elektroniki sterującej pracą urządzenia pozwala na zasilanie z sieci elektroenergetycznej, oświetlenia ulicznego bądź baterii słonecznych. Sterownik regulatora wraz z modułem sterowania radiowego lub GPRS są zabudowywane w szafie zlokalizowanej w pobliżu studzienki. Cichobieżny, dostosowany do pracy w warunkach miejskich, kompresor, zapewniający ciśnienie dla pneumatycznego zespołu napędu, jest uzupełnieniem wyposażenia szafy. Układ sterowania działa w oparciu o zdalne komendy wydawane ze stanowiska sterowania siecią lub autonomicznie, według zadanego programu działania.

Co w przypadku awarii?
Regulator STEBATEC posiada zabezpieczenie przed uszkodzeniem mechanicznym. W przypadku awarii poduszki powietrznej, stanowiącej napęd klapy, ciśnienie powietrza w układzie sterowania spada, a napór ścieków automatyczne otwiera klapę, zapewniając utrzymanie przepływów chwilowych. Hydrostatyczny pomiar wysokości napełnienia kanału przed regulatorem nie pozwala na wyższe niż założone spiętrzenie strumienia, odpowiednio regulując uchylenie klapy.
W przypadku awarii układu telemetrycznego regulatora STEBATEC, wbudowana w sterownik sztuczna inteligencja pozwala na pracę według zaprogramowanego wcześniej algorytmu, uniemożliwiając jednocześnie wzrost przepływu lub podniesienie poziomu spiętrzenia ponad ustalone wartości.

Przeznaczenie regulatorów STEBATEC
Typowe zastosowania regulatorów STEBATEC, to przede wszystkim sterowanie pracą sieci kanalizacyjnej, utrzymywanie odpowiedniej retencji kanałowej, zabezpieczenie dopływu ścieków do oczyszczalni przed zbyt dużym zrzutem ścieków, kontrola odprowadzenia ścieków z terenów o dużych powierzchniach utwardzonych, zabezpieczenie i kontrola zrzutów ścieków zgodnie z pozwoleniami wodnoprawnymi, zabezpieczenie przeciwpowodziowe, okresowe płukania sieci i inne.
Typoszereg
Regulatory STEBATEC produkowane są w zakresie średnic od 100 do 1500 mm w kilku rozwiązaniach technicznych, różniących się między sobą przeznaczeniem oraz oprzyrządowaniem.
Zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem firmy STEBATEC AG – BMsonic Biotechnika s.c.
Jacek Bogdański, BMsonic Biotechnika
Źródło: Forum Eksploatatora 2/2018