Remont zbiornika na wodę czystą w Biedrusku, który wykonaliśmy dla firmy Aquanet był dla nas kolejną realizacją, która ugruntowała nasze spostrzeżenia dotyczące naprawy tego typu obiektów. Jak w soczewce widoczne były standardowe problemy spotykane w żelbetowych konstrukcjach na wodę spożywczą.

Refleksja pierwsza : „nie zabezpieczajcie zbiorników na wodę pitną powłokami żywicznymi jeżeli nie musicie tego robić”. Po pierwsze bardzo rzadko technologia nas do tego zmusza (bardzo miękka woda lub mocno zarysowana konstrukcja nie kwalifikująca się do napraw iniekcyjnych). W standardowych warunkach zaprawy cementowe czy cementowo – polimerowo doskonale sprawdzają się w kontakcie z wodą czy środkami czyszcząco – dezynfekującymi, są tańsze i trwalsze. Dodatkowo to co nas jako wykonawców bardzo interesuje, podczas renowacji czy remontu nie jesteśmy zmuszeni do bardzo pracochłonnych i drogich zabiegów związanych z usunięciem starej powłoki z tworzywa sztucznego.

Refleksja druga : „zawsze dokładnie przyjrzyj się konstrukcji stropu”. Miękka woda skroplinowa oraz większa ilość błędów wykonawczych sprawia, że strop jest zazwyczaj najbardziej uszkodzonym elementem konstrukcji. Także tym razem powierzchnia stropowa oraz częściowo gazowa część konstrukcji ścian zmusiła nas do bardzo intensywnego czyszczenia, usuwania nieskutecznej powłoki oraz skorodowanej, wyługowej części otuliny betonowej oraz odkuwania, czyszczenia i zabezpieczenia prętów zbrojeniowych. Punktowa reprofilacja praktycznie zmieniła się w całopowierzchniową odbudowę płaszcza zbiornik. Wykonaliśmy to metodą natryskową z zastosowaniem zaprawy PCC Nafufill KM 250 produkowanej przez firmę MC Bauchemie. Aplikowany materiał układał bez zarzutów a poza tym posiada szeroki zakres stosowania (6 do 100 mm) co ułatwia reprofilację.

Refleksja trzecia : „płyta denna jest zazwyczaj kiepskiej jakości”. Pomimo, że płyta denna zbiornika na wodę pitną to element nienarażony na wysokie obciążenia chemiczne czy mechaniczne bywają z nią problemy. Szczególnie w obiektach starszych oraz jeżeli płyta wykonywana był jako dodatkowa warstwa spadkowa korzystano przy jego układaniu z betonu nie najwyższej jakości. Stąd problemy z podłożem, jego czyszczeniem i spełnieniem wymagań normowych dotyczących naprawy konstrukcji żelbetowych.


Refleksja ostatnia : „ proste i sprawdzone technologie cementowe czy polimerowo – cementowe powodują, że śpimy spokojniej”. Wybrany przez nas polimerowo – cementowy system naprawczy firmy MC Bauchemie bazował w zasadzie na dwóch produktach. Zaprawie naprawczej Nafufill KM 250 oraz zaprawie izolacyjnej MC RIM, która modyfikowana jest płynną dyspersją polimerowo – krzemianową zapewniającą szczelność wyprawy. Schemat prosty, materiały zachowywały się tak jak oczekiwali tego nasi pracownicy a efekt końcowy była zadawalający dla nas a co ważniejsze dla inwestora.
Marcin Rasch
Innowacyjne Technologie w Praktyce
Źródło: Forum Eksploatatora 6/2020