/ARTYKUŁ REKLAMOWY/
Specjalna konstrukcja pompy umożliwia pełną obsługę w miejscu instalacji przy minimalnym nakładzie czasowym
Czas jest dzisiaj jednym z decydujących czynników ekonomicznych. Klienci oczekują krótkich terminów realizacji, podczas gdy globalna konkurencja wprowadza na rynki w sposób ciągły nowe produkty. Dla produkcji oznacza to, że procesy muszą być przeprowadzane możliwie bez zakłóceń, a czas potrzebny na remont lub konserwację urządzeń powinien być możliwie krótki.
Wychodząc naprzeciw wymaganiom oraz tendencjom rynkowym, firma Netzsch Pumpen & Systeme opracowała nową konstrukcję pomp ślimakowych w koncepcji FSiP (Full Service in Place). Pozwala ona na przeprowadzanie niezbędnych prac serwisowych przy pompie bez konieczności jej demontażu z rurociągu. Nowa konstrukcja pompy redukuje czas potrzebny na inspekcję, serwis lub czyszczenie pompy.
Serce wyporowej pompy ślimakowej NEMO® – stanowi dokładne parowanie geometryczne elementów tłocznych pompy, a mianowicie nieruchomego statora i poruszającego z się w nim oscylacyjnie rotora. Dzięki temu powstaje komora tłoczna, w której medium w sposób delikatny i bezpulsacyjny jest transportowane od strony ssawnej do strony tłocznej pompy. Linia uszczelniająca pomiędzy obydwoma elementami gwarantuje, że komora tłoczna jest całkowicie zamknięta na całej jej długości. W ten sposób eliminuje się wahania ciśnienia oraz zapewnia wysoką dokładność dozowania < 3%. Wydajność transportowanego medium można zatem regulować w sposób bezstopniowy w zależności od prędkości obrotowej.


Dobry przykład na bazie wyporowej pompy rotacyjnej
Wysokie sprawności wyporowych pomp ślimakowych miały dotychczas swoją cenę: serwis elementów tłocznych wiązał się z wysokimi nakładami czasu pracy. Przy wymianie rotora i statora należało z reguły demontować całą pompę z instalacji oraz zapewnić dodatkową odpowiednią długość na demontaż tych elementów po stronie tłocznej pompy. Wiązało się to dodatkowo z dłuższym przestojem, a co za tym idzie, z większymi kosztami produkcji oraz nakładami personalnymi (obsługa).
Aby znaleźć rozwiązanie bardziej przyjazne i efektywne, firma Netzsch skorzystała z przykładu wyporowej pompy rotacyjnej typu Tornado® T2 w wersji FSiP, w której to wszystkie elementy robocze, w tym wkład elastomerowy, tłoki rotacyjne oraz uszczelnienia, w prosty i szybki sposób można wymienić bez demontażu pompy z instalacji. Również w tym przypadku koncepcja pompy wg FSiP pozwala na wyraźną redukcję kosztów obsługi i z powodzeniem sprawdza się w aplikacjach bardzo ściernych oraz w trudnych warunkach eksploatacji.
Wymiana rotora w nowej odsłonie: otworzyć, wysprzęglić, zdemontować
Wyporowe pompy ślimakowe nie są takie same od strony czołowej aby można je szybko zdemontować. Aby zaimplementować tutaj koncepcję FSiP obudowa pompy wyposażona jest w specjalny powiększony dekiel inspekcyjny mocowany za pomocą pięciu śrub. Do jego odkręcenia w krótkim czasie wystarczą zwykłe standardowe klucze. Koncepcja pomyślana jest w taki sposób, aby pompa była użytkowana w bezpieczny sposób przy wysokich ciśnieniach oraz w pionowym układzie zabudowy.
Po odkręceniu dekla inspekcyjnego mamy dostęp do dwóch zacisków, które łączą drążek sprzęgający z rotorem. Po wykręceniu jednej śruby cały element rotujący stator/rotor można swobodnie wyciągnąć. Dodatkowe miejsce na wybudowę statora/rotora z instalacji nie jest już potrzebne, co było koniecznie przy dużych i długich pompach.

Wymiana elementów w czasie krótszym o połowę
Oprócz wygodnego demontażu, konstrukcja pompy uwzględnia również łatwość obsługi przy zabudowie nowych elementów, względnie zamontowaniu tych samych po ich uprzedniej ocenie wizualnej. Zwykle wymaga to tylko chwilę poświęconego czasu.
Koncepcja pompy FSiP jest przemyślana w taki sposób, aby obudowa pompy służyła również jako wspornik i szablon nastawczy do prawidłowego mocowania części. Pozycjonowanie elementów odbywa się automatycznie bez konieczności dodatkowego ustawiania (np. osiowania) elementów przez użytkownika. Podsumowując, wszystkie elementy robocze można wymienić w mniej niż połowę dotychczas potrzebnego czasu.
Zwiększona żywotność dzięki nowemu statorowi typu iFD®-2.0
Konstrukcja pompy w połączeniu z nowym statorem iFD®-2.0 jest bardziej przyjazna w obsłudze. Chodzi tu o system, w którym elastomer nie jest wulkanizowany z obudową, tylko mocowany poprzez dokładny docisk osiowy. Zdefiniowane prawidłowe ustawienie elastomeru zapewnia właściwe napięcie wstępne i linię uszczelniającą.
Po zdemontowaniu dwóch połówek dzielonego kołnierza statora, elastomer w prosty sposób można zdemontować łącznie z rotorem. To ułatwia obsługę serwisową, a w przypadku zużycia się elastomeru jego szybką wymianę z ponownym wykorzystaniem tego samego dzielonego kołnierza. W tradycyjnych rozwiązaniach (elastomer zwulkanizowany z metalowym kołnierzem jako jeden element) powstają dodatkowe niepotrzebne koszty utylizacji takiego elementu.
Konstrukcja i mocowanie statora iFD®-2.0 pozwala na zmniejszenie naprężeń pomiędzy elastomerem statora a rotorem, a przez to zredukowanie momentów rozruchowych pomp i wydłużenie żywotności statora. Poza tym, można ograniczyć zużycie energii elektrycznej o 25% w całym procesie transportu medium (niższe zapotrzebowanie mocy na wale pompy) .

Pompy ślimakowe Netzsch typu FSiP są oferowane od wielkości NM 045. Pompy już zainstalowane na obiektach można przebudować do standardu FSiP.

Firma NETZSCH Pumpen & Systeme od ponad 60 lat oferuje na globalnym rynku rozwiązania szyte na miarę w wielu gałęziach przemysłu. W ofercie posiadamy wyporowe pompy ślimakowe NEMO®, wyporowe pompy rotacyjne Tornado®, pompy wielośrubowe NOTOS®, systemy rozdrabniające, systemy dozujące i opróżniające.
Piotr Podobiński Netzsch Pumpen & Systeme GmbH