Mijający rok to okres bezprecedensowy dla gospodarki i także nas wszystkich. Wybuch pandemii wpłynął w mniejszym lub większym stopniu na każdą dziedzinę życia. Nie inaczej było w przypadku segmentów rynku , w których działa Xylem. W naszej spółce, pomimo wielu wyzwań konsekwentnie realizowaliśmy swoją misję, skupiając się na edukacji w obszarze związanym z gospodarką wodną oraz wzmacnialiśmy swoją pozycję jako eksperta i partnera godnego zaufania.
Pandemia spowodowała niespotykaną do tego czasu niepewność w każdym sektorze gospodarki, przedsiębiorcy byli zmuszeni do wprowadzenia planów działania w oparciu o wiele niewiadomych.
Naturalnie w wielu przypadkach wstrzymywali oni tym samym duże inwestycje, czekając na stabilizację sytuacji. Ten stan rzeczy był również wyzwaniem dla Xylem, który zapewnia rozwiązania w zakresie zarządzania wykorzystaniem wody w procesie produkcyjnym i realizuje w tym temacie najbardziej złożone projekty wspierające biznes. W tym szczególnym okresie udało nam się utrzymać kontakt z klientami i partnerami, wspierając ich w rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z wodą, jak i planując większe, złożone inwestycje na przyszłość.
Edukacja w czasie pandemii
W przypadku Xylem kryzys związany z pandemią nie zmienił wartości, które stoją u podstaw naszej działalności biznesowej. Co więcej, w tym wymagającym czasie, gdy solidarność społeczna i współpraca zyskały dodatkowo na znaczeniu, przyświecające na co dzień odpowiedzialność, kreatywność, szacunek i uczciwość stały się jeszcze ważniejsze. Idąc tym tropem, wspierając stale naszych klientów, nie zarzuciliśmy planów związanych z edukacją i ze zwiększaniem świadomości społecznej na temat dostępności wody. W 2020 roku w Xylem podjęliśmy wiele działań, które miały za zadanie przybliżyć ten problem jak najszerszemu gronu odbiorców. Postrzegamy swoją rolę znacznie szerzej niż jako firma, która dostarcza urządzenia, serwis i usługi analityczne związane z wodą. Pobieramy ją z naturalnych źródeł, uzdatniamy, odzyskujemy, oczyszczamy ścieki i zwracamy czystą do środowiska. W ten sposób realizujemy swoją misję, jaką jest zapobieganie niedoborom tego życiodajnego surowca. W przypadku kraju takiego jak Polska, który znajduje się na trzecim miejscu od końca w UE w zakresie dostępu do zasobów wody pitnej uważamy, że jest to zadanie szczególnie ważne. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na partnerstwo w projekcie Gazety Wyborczej Jedna Planeta, Jedno Życie, gdzie szczegółowo, ale i w przystępnej formie przybliżaliśmy tę tematykę, mówiliśmy o wyzwaniach i rozwiązaniach, dzięki którym możemy uniknąć sytuacji, w której w przyszłości czystej wody może nam po prostu zabraknąć.
Światowe wyzwania
To co jako Xylem robimy na polskim rynku w obszarze edukacji jest zresztą odzwierciedleniem trendów na całym świecie oraz roli naszej firmy w tym procesie. Tematyka dostępu do wody, troska o jej dostępność i poszanowanie dla tego surowca porusza coraz większe grono odbiorców. W październiku tego roku miała miejsce premiera filmu „Brave Blue World”, którego polski tytuł to „Wspaniały błękitny świat: Jak rozwiązać kryzys wodny”. Jest on dostępny na Netflixie, co oznacza, że może obejrzeć go publiczność licząca nawet 193 miliony osób na całym świecie. Zobaczyć w nim możemy m.in. Matta Damona i Jadena Smitha. Wśród ekspertów wypowiadających się w tej produkcji jest również Patrick Decker, Prezes i CEO Xylem Inc. Film jest wyraźnym przykładem, jak tematyka zasobów wody zaczyna być obecna w tzw. mainstreamie i może docierać do świadomości coraz większej rzeszy osób.
Na problemy Xylem
W minionym roku byliśmy też ponownie świadkami, jak woda i ścieki przyciągały zainteresowanie mediów w związku z sytuacją w naszym kraju. Jednym z głośniejszych przypadków, była kolejna awaria przesyłu ścieków do warszawskiej oczyszczalni Czajka. Wraz z tym wydarzeniem kwestia zanieczyszczania wody ponownie pojawiła się na czołowych stronach gazet i w najważniejszych serwisach informacyjnych. Dla Xylem było to przede wszystkim koleje wyzwanie , aby wykorzystać swoje możliwości technologiczne oraz ekspercką wiedzę i uczestniczyć w procesie rozwiązania kryzysu. Byliśmy gotowi pomóc w trybie natychmiastowym. W ciągu dwóch dni od wyboru finalnego rozwiązania dostarczyliśmy pierwszą pompę wraz z układem zasilania (agregaty prądotwórcze i falowniki). Została ona uruchomiona już 18 września, a druga dołączyła do niej dzień później.
Do przykładów udanej współpracy z polskimi miastami możemy też zaliczyć projekt zrealizowany wraz z Aquanet w Poznaniu. To właśnie w stolicy Wielkopolski, przy wykorzystaniu technologii należącej do Xylem przeprowadzona została inspekcja tzw. wschodniej magistrali Poznania, czyli rury o średnicy od 1 m do 1,2 metra, która doprowadza wodę dla mieszkańców Rataj i całej lewobrzeżnej części miasta. Wykorzystano do tego tzw. Smart Ball – inteligentną piłkę, którą można ścisnąć i wprowadzić do rury. Wewnątrz jest ona wręcz naszpikowana technologią. Niesiona prądem wody, nadaje fale ultradźwiękowe, które – odbijając się od rury – zmieniają swoją częstotliwość. Odbiornik rejestruje wszystkie nieprawidłowości w rurze i przypisuje je do konkretnej lokalizacji. Pozwala to w nieinwazyjny sposób zlokalizować potencjalne nieszczelności.
Koronawirus w wodzie i ściekach
Ze ściekami związana jest też kolejna kwestia, która w minionym roku poruszyła opinie publiczną. Niedługo po wybuchu pandemii jednym z wielu wątków szeroko poruszanym w mediach był fakt obecności patogenu w rurociągach w Mediolanie i w Rzymie. Podobnego odkrycia dokonano wcześniej w przypadku ujęć wody w Paryżu. Wywołało to dyskusje na temat możliwości przenoszenia koronawirusa drogą wodną oraz ewentualnego ryzyka zakażenia za jej pośrednictwem. Zarówno włoscy eksperci, jak przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaznaczali, że obecność patogenu nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia dla zdrowia. W przypadku ścieków wskazano przy tym na potencjalne możliwości wykorzystania danych na temat obecności wirusa do monitoringu sytuacji epidemiologicznej w danych regionach i użycia tych danych do walki z pandemią. W kontekście wody pitnej dostępnej w kranie eksperci WHO przypominali z kolei i uspokajali, że koronawirusy mają niską odporność na promieniowanie UV i środki dezynfekcyjne, które są powszechnie stosowane w procesach technologicznych uzdatniania wody. Przy tej okazji dostęp do wody spełniającej określone parametry czystości stał się ponownie ważnym tematem w kontekście bezpieczeństwa ludności na całym świecie.
Rok 2021
Rok 2020 był wyzwaniem dla nas wszystkich. Wzmożona troska o bezpieczeństwo spowodowała, że w jeszcze większym stopniu, niż dotychczas, zdaliśmy sobie sprawę, jak ważne jest zapobieganie niedoborom i zapewnianie klientom czystej wody. Cały nasz zespół życzy, aby spędzili Państwo nadchodzące Święta Bożego Narodzenia w rodzinnym i najbliższym gronie. Miejmy wszyscy nadzieję, że stan epidemii minie wraz z Nowym Rokiem, i ten nowy 2021, przyniesie same sukcesy i wiele radości.
O firmie XYLEM
Xylem (XYL) to wiodąca globalna firma zajmująca się technologią wodną, zaangażowana w rozwiązywanie, dzięki swojej innowacyjnej technologii, kluczowych problemów związanych z wodą i infrastrukturą. Zaangażowanie 16 000 pracowników pozwoliło osiągnąć firmie przychody w wysokości 5,25 miliarda dolarów w 2019 roku. Tworzymy bardziej zrównoważony świat, umożliwiając naszym klientom optymalizację zarządzania wodą i zasobami oraz pomagamy społecznościom w ponad 150 krajach w zakresie bezpieczeństwa wodnego.
Zespół Xylem w Polsce tworzy 56 osób, pracujących na obszarze całego kraju, gotowych w każdej chwili do wspierania naszych klientów – obecnych i przyszłych. Zapewniamy wsparcie w decyzjach zakupowych, wiedzę techniczną naszych ekspertów, a także usługi serwisowe i wynajem urządzeń, szczególnie ważne w krytycznych sytuacjach nagłych awarii.
Autor wypowiedzi: Rafał Bonter, Prezes Zarządu Xylem Water Solutions Polska
Odwiedź nas na www.xylem.pl.
Kontakt: Biuro prasowe
24/7 Communication
Paweł Tabaka, 508 617 839, pawel.tabaka@247.com.pl
Karolina Papis, karolina.papis@247.com.pl
Xylem Water Solutions Polska
Karczunkowska 46, 02-871 Warszawa
Tel 22 735 81 00