/ARTYKUŁ REKLAMOWY/
Dezynfekcja UV przeciwko SARS-CoV-2
Bezpieczeństwo pracowników zakładów i przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych zapewniających ciągłość dostaw wody pitnej oraz właściwy odbiór i przerób ścieków w czasie pandemii powinno być na pierwszym planie. Przecież nie ma możliwości, aby cały personel mógł pracować zdalnie. Konieczne jest budowanie poczucia bezpieczeństwa, a bieżąca i adekwatna (skuteczna) dezynfekcja stanowisk pracy jest równie ważnym tego elementem.
Zgodnie z doniesieniami naukowymi oraz oświadczeniem Narodowej Komisji Zdrowia w Chinach , koronawirus SARS-CoV-2 jest wrażliwy na ultrafiolet. Dlatego, podobnie jak i inne bakterie i wirusy, może być skutecznie eliminowany za pomocą odpowiednich urządzeń UV.
Jak prawidłowo wybrać urządzenie, które skutecznie inaktywuje chorobotwórcze mikroorganizmy ?
Wiadomo, że przy doborze urządzeń UV do dezynfekcji wody pitnej stosowana jest zazwyczaj dawka 40 mJ/cm2 (ale np. w przypadku występowania Clostridium dawka musi być dużo większa).
Jaką dawkę powinniśmy zastosować do dezynfekcji powietrza i powierzchni, żeby zabezpieczyć personel przed zagrożeniem SARS-Cov-2?
Ponieważ wirus COVID-19 (SARS-CoV-2) nie jest jeszcze dokładnie zbadany, społeczność naukowa nie określiła dokładnej dawki powodującej jego destrukcję. Wiadomo jednak, że wartości dawek dla porównywalnych wirusów z tej samej rodziny wirusów SARS wynoszą 10–20 mJ/cm2 przy zastosowaniu bezpośredniego promieniowania UVC o długości fali 254 nm; dawka ta zapewnia skuteczność dezynfekcji w 99,9% w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. W rzeczywistości wirus jest często ukryty lub zacieniony przed bezpośrednim działaniem promieniowania UVC, co zmniejsza skuteczność jego destrukcji. [1]. To oznacza, że w realnych warunkach dawka musi być większa. Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Ultrafioletowego (IUVA), w celu inaktywacji większości patogenów należy stosować dawki UVC od 15 do 30 mJ/cm2. [Rotawirus, Poliowirus, Salmonella, Klebsiella, Pseudomonas, Acinetobacter, Candida, COVID – 19 (SARS CoV 2)].
W celu kompleksowego rozwiązania problemu dezynfekcji pomieszczeń (powierzchni i powietrza) należy przyjąć ,że dawka UV 30 mJ/cm2 zapewnia odpowiednią skuteczność dezynfekcji 99,9 % w stosunku do OLM ( ogólna liczba mikroorganizmów ).
Producent urządzeń UV powinien zagwarantować określoną dawkę!
Przy wyborze urządzenia otwartego typu (dezynfekcja bez obecności ludzi) wybieramy urządzenie, które zabezpieczy nam wymaganą dawkę i określony czas dezynfekcji. Czas dezynfekcji dla tej samej objętości pomieszczenia może wahać się od paru minut do paru godzin w zależności od mocy urządzenia, ilości zastosowanych żarników (moc 1 żarnika waha się od 15 W do 1000W). Biorąc pod uwagę aspekty dotyczące ekologii, sprawności ,bezpieczeństwa i mocy najlepszym rozwiązaniem są niskociśnieniowe, amalgamatowe (bez płynnej rtęci), bezozonowe żarniki UV o wysokiej mocy.
Na bazie takich żarników LIT wyprodukował mobilne urządzenie UV SVETOLIT 600, zaprojektowane do szybkiej (100m3 – 7 min ) i „dokładnej” (dawka UV 30 mJ/cm2) dezynfekcji pomieszczeń. (fot.1)

Recyrkulator wirusobójczy. Po co jest potrzebny i kiedy jest skuteczny ?
Recyrkulator może składać się z jednej lub wielu bakteriobójczych lamp UV (żarników UV). Bakteriobójczy recyrkulator jest przeznaczony do dezynfekcji powietrza w pomieszczeniu w obecności ludzi. Recyrkulatory nazywa się również przepływowymi bakteriobójczymi lampami UV.
Podczas doboru recyrkulatora UV lub jakiegokolwiek innego należy brać pod uwagę poniższe zalecenia :
- Recyrkulator będzie skuteczny, to znaczy będzie rzeczywiście eliminować ryzyko zachorowań tylko jeżeli jego wydajność/h będzie min. 4-5 razy wyższa od objętości pomieszczenia Zastosowanie recyrkulatorów o wydajności(m3/h) mniejszej lub równej objętości pomieszczenia nie da praktycznie żadnego efektu.
- Odpowiedzialny i solidny producent urządzeń UV zawsze wskazuje jaką dawką będzie naświetlone powietrze przy zadanym przepływie przez urządzenie.
- Zawsze należy sprawdzić: czy dany Recyrkulator zapewnia wysoki stopień dezynfekcji w stosunku do danego mikroorganizmu! Recykulator powinien zapewniać dawkę nie mniejszą niż 25-30 mJ/cm2, ażeby być skutecznym w stosunku do szerokiego spektrum patogennych mikroorganizmów (ogólnej liczby mikroorganizmów) chociaż w 99%.
- Jeżeli przez Recyrkulator prześwituje niebieskie światło (najlepiej widać to w ciemności), to należy się trzymać od niego z daleka. Zabronić zaglądania do niego dzieciom (UV promieniowanie jest niebezpieczne dla oczu)
LIT wyprodukował specjalne recyrkulatory AEROLIT 550 gwarantujące wysoką dawkę (30 mJ/cm2) o wydajności 500 m3/h. Dodatkowo wyposażono je w dwustopniowy system filtrujący (G4 + F5). (fot. 2)

Sugerujemy rozważenie możliwości wykorzystania tego specjalistycznego sprzętu w najbardziej epidemiologicznie niebezpiecznych i obciążonych pomieszczeniach w celu ochrony personelu.
Literatura
1. International Ultraviolet Association (IUVA) UV disinfection for COVID-19. http://iuva.org/iuva-covid-19-faq [21.05.2020]
mgr inż. Wiktoria Mielczarek