Technologia Wody rozmawia z Kimem Rosenbomem – Dyrektorem ds. Marketingu i Innowacji w Leca International i Radosławem Włodarskim – Doradcą Sprzedaży Inwestycyjnej w Leca Polska o tym, czym jest Filtralite® i dlaczego są przekonani o jego wyjątkowości.

Technologia Wody: Panie Rosenbom, czy mógłby Pan opowiedzieć nam o Waszej firmie i Pańskiej roli w przedsiębiorstwie.
Kim Rosenbom: Leca należy do grupy Saint-Gobain. Jesteśmy największym producentem keramzytu w Europie. Działamy aktywnie w 12 krajach Europy. Polska fabryka znajduje się w Gniewie w woj. pomorskim. Nasze materiały znane są pod markami LECA® oraz Filtralite®.
Jestem związany zawodowo z keramzytem już ponad 20 lat. Po ukończeniu studiów inżynierskich z zakresu materiałoznawstwa na Duńskim Uniwersytecie Technicznym pracowałem na Uniwersytecie w Porto. To właśnie w Portugalii poznałem dokładniej keramzyt i zrozumiałem, że jest to materiał o niezwykłym potencjale. Obecnie jestem Dyrektorem ds. Marketingu i Innowacji w Leca International.
TW: Skoro produkujecie Państwo keramzyt, czym dokładnie jest Filtralite®?
KR: Keramzyt ma szereg dobrze rozpoznanych zastosowań. Do najważniejszych grup zastosowań należą budownictwo, geotechnika i technologia wody. Keramzyt budowlany wykorzystywany jest w bloczkach i ścianach keramzytowych, a także w izolacjach termicznych, drenażach czy wypełnieniach stropów. Keramzyt geotechniczny pozwala konstruować budynki, autostrady i linie kolejowe na słabonośnych gruntach. Natomiast keramzyt Filtralite® to specjalna grupa produktów stosowanych w technologii wody i ścieków.
TW: Do niedawna w Polsce o Filtralite wiedzieli nieliczni, dziś jest rozpoznawalną marką. Czy to nowy produkt?
KR: Filtralite cieszy się już ponad 20-letnią historią, zapoczątkowaną w Norwegii i rozwijającą się obecnie na całym świecie. Istotnie, dopiero w ostatnim okresie podjęliśmy aktywne działania, by zarekomendować go również w Polsce. Postrzegamy Polskę jako kraj o ogromnym potencjale technicznym i wciąż dynamicznie rozwijający się. Wierzymy, że Filtralite® będzie odgrywać ważną rolę w uzdatnianiu wody w Polsce.
TW: Jakimi zastosowaniami Filtralite® na świecie możecie się Państwo pochwalić?
KR: Zakłady uzdatniania wody korzystają ze złóż filtracyjnych Filtralite® PURE. Nasze złoże doskonale nadaje się do instalacji uzdatniających wody powierzchniowe i podziemne. Do największych zakładów pracujących z Filtralite® należą londyńskie wodociągi Thames Water w Wielkiej Brytanii, Zakład Tai-Po w Hong-Kongu w Chinach oraz Stacja OSET w Oslo w Norwegii.
W technologii biologicznego oczyszczania ścieków w procesie biofiltracji wykorzystuje się materiał Filtralite® CLEAN, na którym rozwija się osad biologiczny. Z najciekawszych realizacji mogę przytoczyć Oczyszczalnię Ścieków w Annency we Francji, Oczyszczalnię VEAS w Oslo w Norwegii i Oczyszczalnię Malta South na Malcie.
Produkty Filtralite® NATURE służą do retencji wody, filtracji wód opadowych i odcieków rolniczych, wykazując podwyższoną sorpcję związków fosforu. Pionierem w tej dziedzinie jest rynek szwedzki, a najciekawszym projektem badawczym jest program KLIMA 2050. Serdecznie zachęcam do zapoznania się ze szczegółami tego przedsięwzięcia na stronie internetowej projektu.
Ostatnią grupą Filtralite® są produkty AIR, które stosuje się jako wypełnienie filtrów powietrza w celu biologicznego usuwania siarkowodoru i innych niedogodności zapachowych. Największe realizacje, to układ filtrów w Oczyszczalni BEVAS w Oslo w Norwegii, filtry w Biogazowni Bogense w Danii i Składowisku Odpadów w Cambridgeshire w Wielkiej Brytanii.
TW: Dziękuję Panu. Panie Radosławie, w takim razie, co dokładnie proponujecie Państwo polskim wodociągom?
Radosław Włodarski: Byłbym nieprecyzyjny mówiąc jedynie, że oferujemy znakomite złoże filtracyjne. Jest to oczywiście prawda, jednak najważniejsza jest dla nas perspektywa użytkownika. Wybór naszego złoża to korzyści dla wodociągu wynikające z zalet materiału Filtralite®. Do najważniejszych należą gwarancja stabilnej i zadowalającej jakości wody, możliwość zwiększenia wydajności istniejącej stacji, ograniczenie zużycia wody płuczącej, atrakcyjność kosztów inwestycji, trwałe i niezawodne rozwiązanie na lata, a także odpowiedź na liczne wyzwania technologiczne.
TW: O jakich korzyściach finansowych dokładnie mowa?
RW: Niestety wciąż można spotkać w Polsce przedsiębiorstwa, które grubą kreską oddzielają budżet inwestycyjny i eksploatacyjny. Z ekonomicznego punktu widzenia to poważny błąd. Najtańsze opcje inwestycji oznaczają najczęściej ogromne koszty użytkowania przez lata. Przy ponaddziesięcioletniej trwałości projektów, łączne koszty czynią je finalnie jednymi z droższych. De facto ostatecznie zapłacą za to odbiorcy w taryfie. W naszych dotychczasowych realizacjach inwestorzy wielokrotnie podkreślali aspekt bilansu finansowego. Ograniczenie wody płuczącej to najprostszy sposób na oszczędność dla SUW. Zazwyczaj zwrot nakładu inwestycyjnego jest możliwy już po niecałych 3 latach. Mówimy tu o przypadku, gdy zakład decyduje się na wymianę złoża tylko dla korzyści, a nie z konieczności. Gdy wymiana złoża przypada po okresie wyeksploatowania poprzedniego materiału, środki inwestycyjne muszą być zabudżetowane tak czy inaczej. Wtedy opłacalność zastosowania Filtralite® jest bezdyskusyjna.

TW: Istotnie, rachunek wydaje się prosty. A co z aspektem technicznym?
RW: To temat rzeka. Potrzeby wodociągów bywają bardzo indywidualne. Rodzaj ujęcia, występujące przekroczenia wskaźników, zastosowana technologia – to wszystko powoduje, że nie istnieje jeden model rozwiązania dla wszystkich problemów. W naszym doradztwie technicznym staramy się zawsze spojrzeć szerzej na istniejący problem w kontekście całej stacji, a nie tylko etapu filtracji. Nierzadko korzystamy z konsultacji niezależnych specjalistów z branży. W celu dokładnego omówienia potrzeb Państwa instalacji zapraszam do bezpośredniego kontaktu ze mną.
TW: Proszę na koniec powiedzieć naszym czytelnikom co czyni Filtralite® wyjątkowym materiałem filtracyjnym.
RW: Najważniejsze cechy materiału to porowatość i lekkość. To dzięki nim Filtralite® posiada doskonałe parametry hydrauliczne i dużą pojemność na zanieczyszczenia. W odniesieniu do piasku kwarcowego mówimy nawet o dwukrotnie niższych stratach ciśnienia i dwukrotnie większej pojemności na zanieczyszczenia.
TW: Dziękujemy Panom za rozmowę.
Radosław Włodarski
tel. 666 048 960
doradca@filtralite.com
www.filtralite.com
www.leca.pl
www.klima2050.no