Aktualna sytuacja epidemiologiczna związana z szybkim rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19, z objawami obustronnego zapalenia płuc wywołanego wirusem SARS-CoV-2, wzbudza duże zainteresowanie zarządzających i pracowników przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, zwłaszcza w aspekcie ochrony zdrowia pracowników i odbiorców usług. W obliczu ogólnoświatowego zagrożenia, zarządzający systemami zaopatrzania w wodę dokonują trudnych wyborów dotyczących zapewnienia dyspozycyjności pracowników niezbędnych do zapewnienia ciągłości dostaw wody, przy jednoczesnej minimalizacji niebezpieczeństwa rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 strumieniem skażonych ścieków i wody. Zarówno Centers for Disease Control and Prevention (CDC), jak i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdzają, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może przebiegać bezobjawowo, zatem skala transmisji bezobjawowej jest nieznana. Ponadto brak dotychczas jednoznacznych dowodów o migracji tego patogenu w strumieniu transportowanych skażonych ścieków czy wody oraz brak doświadczeń w tej kwestii, rodzi wiele pytań: Czy woda surowa lub wodociągowa może stanowić drogę narażenia na COVID-19? Czy stosowane procesy technologiczne, w tym dezynfekcja, minimalizują ryzyko przenoszenia patogenu SARS-CoV-2 w strumieniu wody w systemach jej dystrybucji?
Wirus SARS-CoV-2 to nowo zidentyfikowany patogen z rodziny Coronaviridae, do której należą wywołujące ostre zapalenie dróg oddechowych wirusy SARS-CoV (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus) i MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrom Coronavirus), które spowodowały dwie poprzednie epidemie w 2003 r. (SARS) i 2012 r. (MERS). Ponieważ SARS-CoV-2 ma podobne właściwości fizyczne i biochemiczne oraz porównywalne drogi transmisji jak SARS-CoV i MERS-CoV, w obecnej sytuacji, w ocenie i zrządzaniu ryzykiem wywołanym pandemią COVID-19 można wspierać się danymi i wiedzą dotyczącą zarówno przeżycia w środowisku jak i skutecznych metod inaktywacji wirusów tej grupy.
Aktualnie brakuje jednoznacznych dowodów na przeżycie wirusa SARS-CoV-2 w wodzie pitnej lub ściekach. W tych okolicznościach eksploatatorzy systemów wodociągowych i kanalizacyjnych winni podejmować wszelkie niezbędne środki, by chronić zarówno pracowników, jak i zdrowie publiczne. Zamierzeniem autorek, było przedstawienie w oparciu o pojawiające się najnowsze doniesienia światowe, istotnych zagadnień związanych z usuwaniem koronawirusa oraz ogólnych zaleceń dotyczących zasad postępowania. Brak dostępnej literatury na temat skuteczności procesów oczyszczania wody i ścieków w odniesieniu do koronawirusów powoduje, że nie jesteśmy w obecnej chwili w stanie ocenić korelacji pomiędzy tym, jak w praktyce, w konkretnym miejscu przebiegają procesy, w odniesieniu do wyników badań laboratoryjnych. Artykuł został opracowany na podstawie opracowanej przez Stantec Inc. ulotki zawierającej podstawowe informacje i zalecenia związane z pandemią COVID-19. Stantec Inc. to międzynarodowa firma świadcząca profesjonalne usługi doradcze, współpracująca z amerykańską AWWA (American Water Works Association) czy też WaterISAC (Water Information Sharing & Analysis Center – międzynarodowa sieć bezpieczeństwa stworzona przez i dla sektora gospodarki wodno-ściekowej)…
Fragment artykułu dr hab. inż. Izabeli Zimoch, prof. PŚ i mgr inż. Barbary Mulik, pochodzi z Technologii Wody nr 2/2020:
https://seidel-przywecki.pl/pl/p/Technologia-Wody-nr-70-e-wydanie-22020-/695