Dariusz Kruszewski – Prezes ZWiK Sp. z o.o. w Łapach
Historię działalności Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łapach można podzielić na dwa okresy sprzed i po przekształceniu w spółkę prawa handlowego. W pierwszy okresie, jako zakład budżetowy, skupiał się głównie na zaopatrywaniu mieszkańców Łap i okolic w wodę i odprowadzeniu ścieków, bazując na majątku będącym pozostałością po wodociągach wojewódzkich oraz inwestycjach realizowanych przez lokalny samorząd, wynikających z potrzeb związanych z rozwojem miasta. Krokiem milowym w rozwoju wodociągów była decyzja Samorządu Łap i ówczesnego Burmistrza Wiktora Brzosko o zmianie struktury prawnej Wodociągów (3 grudnia 2012r.) oraz pojawienie się możliwości realizacji inwestycji wod-kan z udziałem środków unijnych.
Niespełna dwa lata później ma podstawie przygotowanych wcześniej koncepcji Wodociągi podpisały umowę z WFOŚiGW o dofinansowaniu projektu pt. „Opracowanie dokumentacji modernizacji oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody w Płonce Strumiance” w ramach działania 1.1. Gospodarka wodno–ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM priorytetu I Gospodarka wodno–ściekowa Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007– 2013. Całkowita wartość projektów wyniosła 504 300,00 zł. Zadanie to zostało zrealizowane do końca grudnia 2015 i obejmowało opracowanie dokumentacji projektowej modernizacji oczyszczalni ścieków w Łapach oraz stacji uzdatniania wody w Płonce Strumiance, wraz z kosztami uzyskania wymaganych pozwoleń, a także studium wykonalności projektu.
Kontynuacją tego przedsięwzięcia było podpisanie 14 września 2016r. umowy przez ZWiK Sp. z o.o. w Łapach z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację zadania „Poprawa gospodarki wodno – ściekowej w aglomeracji Łapy, poprzez modernizację oczyszczalni ścieków w Łapach i SUW w Płonce Strumiance wraz z budową rurociągów oraz budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Łupianka Stara i Płonka – Kozły” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Przy dużym wsparciu nowych władz samorządowych na czele z Panią Burmistrz Urszulą Jabłońską ZWiK pozyskał dofinansowanie z Funduszy Europejskich 26.8 mln złotych co stanowiło 63,75% całości inwestycji. Dodatkowo pozyskano pożyczkę NFOŚiGW w Wysokości 15.2 mln, co dało wartość całej inwestycji 42 mln netto . Cały projekt został podzielony na trzy zadania:
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Łapach – realizację zdania rozpoczęto 11 lipca 2018r. w oparciu o polską myśl technologiczną i obejmowała ona miedzy innymi:
- Budowę punktu zrzutu ścieków i osadów z czyszczenia kanalizacji,
- Przebudowę przepompowni ścieków surowych,
- Budowę budynku sito-piaskowników,
- Przebudowę istniejących, niewykorzystywanych komór fermentacyjnych na zbiorniki retencyjne wód opadowych,
- Zmianę sposobu napowietrzania w istniejących komorach osadu czynnego,
- Budowę dwóch komór nitryfikacji,
- Przebudowę dwóch osadników wtórnych,
- Budowę budynku odwadniania osadu i wiaty osadu wraz z biofiltrem,
- Przebudowę budynku biurowo –socjalnego i laboratorium,
- Budowę filtrów węglowych,
- Budowę nowych instalacji elektrycznej, AKPiA, energetycznej, wodnej, kanalizacyjnej i gazowej,
- Budowę instalacji pomp ciepła na potrzeby ogrzewania i wentylacji.
Inwestycja została zakończona 24 maja 2019r., w znaczny sposób poprawiając jej parametry a jednocześnie znacznie ograniczyła zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne.
Modernizacja i rozbudowa stacji uzdatniania wody w Płonce-Strumiance – zadanie obejmowało:
- Renowację dwóch istniejących oraz budowę nowej studni głębinowej,
- Wymianę technologii uzdatniania wody, filtrów, rurociągów oraz automatyki i sterowania,
- Budowę zbiornika wody uzdatnionej,
- Remont budynku i zagospodarowaniu terenu,
- Budowę pompowni strefowej w Łapach wraz ze zbiornikiem wody uzdatnionej,
- Budowę rurociągu tranzytowego z Płonki-Strumianki do Łap o długości ok. 8,5 km.
Inwestycja została zakończona w 2019r., jej efektem była poprawa jakości oraz zwiększenie efektywności i niezawodności dostaw wody do mieszkańców gminy Łapy
Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Łupianka Stara i Płonka-Kozły,
Zadanie obejmowało budowę sieci kanalizacji sanitarnej, grawitacyjnej i tłocznej w miejscowościach Łupianka Stara o długości 7830 mb i Płonka-Kozły o długości 1930 mb, wraz z czterema przepompowniami ścieków i przyłączami kanalizacyjnymi. Rozbudowano również integrację posiadanych przez ZWiK w Łapach systemów monitorowania, sterowania i kontroli siecią wodno-kanalizacyjną. Inwestycja została zakończona 30 maja 2019 roku.
Dodatkowo w ramach całego projektu zakupiono samochód z odzyskiem wody na potrzeby Spółki.
Realizacja inwestycji pozwoliła spełnić zobowiązania wynikające z Traktatu Akcesyjnego Polski do Unii Europejskiej w zakresie ochrony wód powierzchniowych i podziemnych i wpłynęła na poprawę stanu środowiska naturalnego na obszarze aglomeracji Łapy oraz Narwiańskiego Parku Narodowego. Zoptymalizowana została również gospodarka energetyczna i osadowa oczyszczalni ścieków, a także zminimalizowane zostało ryzyko awarii systemu kanalizacyjnego oraz wodociągowego. Dzięki nowej stacji znacznie poprawiona została jakości wody, co w istotny sposób poprawiło jakość życia mieszkańców Łap i okolic. Utwierdziło również przekonanie, że warto stawiać na nowoczesne i niezawodne rozwiązania techniczne. Cały proces inwestycyjny nie byłby możliwy bez zaangażowania pracowników firmy i władz samorządowych w całym okresie jego realizacji.
https://seidel-przywecki.pl/pl/p/Czy-warto-inwestowac-w-infrastrukture-wod-kan/693
Żródło: Forum Eksploatatora nr 1/2020
Data publikacji: 3 kwietnia 2020r.